Profesionální trenérka - Mgr. Lea Vršecká

Pro náš první rozhovor jsme si vybrali, profesionální trenérku Mgr. Leu Vršeckou, která je rovněž vicemistryně ČR v kategorii Bodyfitness.


1. Jak jste se dostala ke sportu obecně?

Já jsem se sportem začínala docela pozdě, někdy okolo 16-ti let. Jako dítě jsem ke sportu neměla moc velký vztah. Občas jsem si zašla na kolo a jednu dobu jsem se dokonce věnovala i bojovým sportům. Ale to bylo tak vše. Změnilo se to až tehdy, když jsem poprvé přišla do posilovny. Bavilo mě to a navíc se po poměrné krátké době dostavily první výsledky. To mě motivovalo k další práci na sobě. Změn si začalo všímat i okolí, a dokonce jsem byla oslovena, jestli se nechci účastnit amatérské soutěže v bodyfitness. A tím to pak vlastně všechno začalo.  

 

 

2. Jste vicemistryně ČR v Bodyfitness , řeknete nám, jak je náročná příprava na závody a co všechno to obnáší?

To se těžko popisuje. Kdo to nezažil na vlastní kůži, tak to asi nikdy nepochopí. A naopak, kdo někdy zkoušel předzávodní přípravu, moc dobře ví, o čem to je. Je to takové zkouška vlastní vůle a odhodlání. Spousta potu a dřiny a do toho velmi omezený jídelníček. Poslední týden před závody se navíc přidává sacharidová superkompenzace a odvodňování, což pomáhá k maximálním vyrýsování svalové hmoty a jejímu „napumpování“. Když to vezmu hodně zjednodušeně, tak prakticky 3 dny nejíte vůbec žádné sacharidy, do toho musíte stále ještě tvrdě trénovat a pózovat. Následují další 3 dny, kdy naopak skoro nepijete a přijímáte poměrně velké množství sacharidů. Na psychiku je tahle závěrečná část přípravy asi to nejtěžší. A to nemluvím o tom, že se nejedná ani o nic zdravého pro tělo.

 

3.  Chystáte se v nejbližší době na nějaké závody?

Jak už jsem zmínila v předchozí odpovědi, vrcholová forma tohoto sportu nemá se zdravím moc společného. Bylo hezké si to vyzkoušet, pár let si zazávodit, ale já už si řekla dost. Mám svoje tělo ráda a nebudu ho takhle trápit. Ono to závodění je často spojeno s váhovými výkyvy – rozdíl předa závody a po nic je často 10 i více kilogramů. Člověk tomu obětuje hodně a ve finále z toho má akorát zdravotní problémy (bolesti kloubů a páteře z přetěžování velkými zátěžemi, hormonální nerovnováha apod.). Já si proto v současné době cvičím spíš pro radost a pro zdraví, nepoužívám už tak těžké váhy a nesnažím se o maximální svalové objemy. Cvičím tak, abych se cítila ve svém těle dobře, ne proto, abych vyhrávala.

 

4. Jaký máte životní styl a každodenní životní rytmus?

Z dob závodění mi zůstala určitá pravidelnost a režim. Ve všední dny vstávám okolo půl šesté a od sedmi mě ve fitness čekají první klienti. V průběhu dopoledne i odpoledne se jim věnuji a mezitím si vždy vyčlením čas i na svůj trénink. Kromě práce s klienty také poměrně často přednáším nebo jezdím na školení a různé konferenci. Vývoj fitness a problematika výživy se neustále vyvíjí, a tak je třeba být neustále v obraze. Večer pak přichází na řadu „administrativa“ – připravuji klientům jídelníčky, plány, píši články, odpovídám na dotazy apod. Víkendy si většinou nechávám volné (pokud zrovna nejsem na nějakém školení) a věnuji se tomu, co mě baví. Problém je trochu v tom, že moje práce je i mým koníčkem, takže i ve volnu většinu času trávím ve svém oboru – např. četbou odborné literatury nebo sportováním.

 

 

 

5. Jak relaxujete?

No kdybyste se zeptal někoho z mé rodiny, tak Vám odpoví, že relaxovat neumím. Já bych to možná trochu upravila. Neumím relaxovat pasivně. Nic nedělat je pro mě doslova za trest. Televizi sleduji jen výjimečně, a to tehdy, pokud mě něco opravdu zaujme. Nejlépe zrelaxuji při procházce se psy a taky, když si jdu zaběhat. Podobné je to i při cvičení v posilovně, nebo pokud zrovna připravuji nějaký projekt související s prací. Je to totiž něco, co mě baví a dobíjí.

 

6. Kam za Vámi mohou klienti dojít a co přesně nabízíte za služby?

V současné době působím v Dr. Fit na Praze 6.  Klientům zde nabízím vstupní diagnostické vyšetření, měření množství podkožního, útrobního tuku, a také množství svalové hmoty. Kromě toho je možné se u mě objednat na konzultace, osobní trénink, sestavení jídelníčku nebo tréninkového plánu. Ve své praxi se zaměřuji jak na klienty, kteří chtějí zhubnout, tak i na ty, kteří mají opačný problém, a nejde jim přibrat. Věnuji se i seniorům, těhotným, maminkám po porodu a dívkám s poruchami příjmu potravy. Dřív jsem připravovala i závodníky, ale v současnosti se více orientuji na běžnou klientelu a na zdravotní stránku cvičení (bolesti zad, vadné držení těla apod.)

 

7. Působíte i jako výživová poradkyně, tak nám řeknete proč je podle Vás, čím dál tím více lidí co má nadváhu?

Důvod je prostý. Člověk byl zrozen k pohybu, ne k tomu, aby od rána do večera seděl u počítače, jezdil v autech a měl všechno natolik zautomatizované, že v podstatě nemusí nikam chodit, překonávat nějaké překážky,nikam utíkat nebo obrazně řečeno jít na lov a sehnat si tak něco k večeři. Dnes už ani do obchodu nemusí jít, vše si pohodlně objedná doma přes internet a dovezou mu to až před dům.

Druhým důvodem je podle mě pak to, že nikdy dřív nebyl takový nadbytek jídla jako dnes. Regály doslova přetékají, reklamy se předhánějí v tom, kdo lépe oklame zákazníka. A milý zákazník je spokojený, stačí mu, když mu v televizi řeknou, že ty a ty sušenky jsou zaručeně zdravé a cereální. Je příliš líný na to, podívat se na etiketu, přečíst si složení a zjistit, jak je to doopravdy. Je líný vařit si ze základních surovin, když může přijet do fast foodu, a tam si dát něco, co navíc chutná určitě lépe. No a co, že je to díky nadměrnému množství soli, oleje, a dalších kořenících přísad a tzv. „éček“.

Když se podíváme do přírody, viděl jste tam někdy tlusté zvíře? Já tedy ne. Viděla jsem maximálně tlusté psy a kočky, kteří jsou domestikováni a žijí jako my. Viděl jste někde v přírodě nějakou civilizační chorobu – vysoký krevní tlak, cukrovku II. typu, aterosklerózu? A přesto lidé v tomhle životním stylu pokračují.

 

8. Rozjíždíte teď nový projekt „Zdravý školák“. Můžete k tomu říci něco bližšího?

Nápad vznikl v okamžiku, kdy jsem si říkala, proč učit nebo spíš přeučovat dospělé lidi, jak správně jíst a jak se hýbat. Proč to raději neřešit v okamžiku, kdy se stravovací a pohybové návyky teprve utvářejí? Je to určitě snažší než potom naučené návyky měnit. Protože zvyk je železná košile. A často, když se s klienty bavím, najdeme počátky jejich současné nadváhy, a tomu přidružených problémů, již v útlém dětství.

To byl impuls, kdy jsem si řekla, že začnu pracovat s dětmi. Byla jsem v několika školách a viděla jsem dnešní prvňáčky, jak i oni už mají špatné držení těla, jsou obézní, mají nevhodné stravovací návyky, a než aby šli lézt ven na strom, sednou si k televizi nebo začnou hrát hry na notebooku. Ale proč? Není to tím, že to vidí u svých rodičů? Nebo že na ně rodiče nemají čas a neukázali jim i jiné způsoby hraní? Stačí se podívat okolo sebe. Většina rodičů je unavených, ve stresu, a tak jsou rádi, pokud dítě „neotravuje“, ať už je to to, že si hraje hry. Hlavně, že mají na chvíli klid.

Samotný projekt se tak zaměřuje zejména na děti školního věku – a to na jejich správné držení těla, přirozený pohyb a zdravou výživu. Mým cílem je, aby děti prožívaly šťastné, spokojené dětství a cítili se fit nejen teď, ale i v dospělosti. Stejný důraz přitom kladu i na vzdělávání a edukaci rodičů, pedagogů a dalších osob, kterým záleží na dětech, jejich zdravém psychickém a fyzickém vývoji. Díky tomu se tak mohou pro děti stát dobrým vzorem a předat jim to nejlepší.

 

9. Co by jste vzkázala našim čtenářům?

Aby neporovnávali svou postavu s tím, co jim předhazují media, aby se nehnali za štíhlou postavou za každou cenu. Sama ze zkušenosti vím, že ani sebelepší postava se nerovná šťastný život. Čímž nechci říct, že pokud má člověk nadváhu a s tím spojené zdravotní problémy, neměl byste se začít hýbat a řešit svou životosprávu. Nejlepší je držet zlatého středu.  Žádný extrém totiž není dobrý.  Většinou se mluví jen o obezitě a nadváze, ale já to vidím i z druhé strany, kdy jsou pak lidé doslova posedlí honbou za „hubeností“ a dobrovolně si ničí svá těla – ať hladověním, přetěžováním, nedostatkem odpočinku, nadměrným cvičením apod.  A to nemluvím o řadě psychických i zdravotních rizik, které to sebou nese.  Všem čtenářům bych tak chtěla vzkázat, aby se naučili mít rádi svoje tělo a Zaměřili se hlavně na to, aby se cítili zdravě a fit. A jestli mají o kilo míň nebo víc, to už není tak podstatné. Každé tělo je originální, jedinečné a každý se cítí dobře při jiné váze. Nedejte na společenské normy a poslouchejte hlavně sami sebe a svoje tělo. To vám řekne nejvíc.

 

 

Kontakt:

www.lea-vrsecka.cz
www.facebook.com/lea.vrsecka


Autor: admin , Přidáno dne 11.09.2016 23:08
Awesome Image

Jsem rád, že jste si našli chvíli na přečtení si mého krátkého...

ČÍST VÍCE
Awesome Image

The ROCK Dwayn Johnson, druhým jménem Douglas a velmi známý...

ČÍST VÍCE
Awesome Image

Prokrastinace Co čtu a čeho se všímám je hlavně to, jak vlastně u toho...

ČÍST VÍCE
Chcete dostávat pravidelně novinky ze světa Fitness ?
Jednoduše se přihlašte k odběru zadáním Vaší e-mailové adresy a odesláním.